En İyi Film
Belfast
CODA
Don’t Look Up
Drive My Car
Dune (Dune: Çöl Gezegeni)
King Richard (Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar)
Licorice Pizza
Nightmare Alley (Kabus Sokağı)
The Power of the Dog (Köpeğin Pençesi)
West Side Story (Batı Yakası'nın Hikayesi)
En İyi Yönetmen
Paul Thomas Anderson - Licorice Pizza
Kenneth Branagh - Belfast
Jane Campion - The Power of the Dog (Köpeğin Pençesi)
Ryûsuke Hamaguchi - Drive My Car
Steven Spielberg - West Side Story (Batı Yakası'nın Hikayesi)
En İyi Kadın Oyuncu
Jessica Chastain - The Eyes of Tammy Faye
Olivia Colman - The Lost Daughter (Karanlık Kız)
Penélope Cruz - Parallel Mothers (Paralel Anneler)
Nicole Kidman - Being the Ricardos
Kristen Stewart - Spencer
En İyi Erkek Oyuncu
Javier Bardem - Being the Ricardos
Benedict Cumberbatch - The Power of the Dog (Köpeğin Pençesi)
Andrew Garfield - tick, tick… BOOM!
Will Smith - King Richard (Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar)
Denzel Washington - The Tragedy of Macbeth
En İyi Kadın Oyuncu (Yardımcı Rol)
Jessie Buckley - The Lost Daughter (Karanlık Kız)
Ariana DeBose - West Side Story (Batı Yakası'nın Hikayesi)
Judi Dench - Belfast
Kirsten Dunst - The Power of the Dog (Köpeğin Pençesi)
Aunjanue Ellis - King Richard (Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar)
En İyi Erkek Oyuncu (Yardımcı Rol)
Ciarán Hinds - Belfast
Troy Kotsur - CODA
Jesse Plemons - The Power of the Dog (Köpeğin Pençesi)
J.K. Simmons - Being the Ricardos
Kodi Smit-McPhee - The Power of the Dog (Köpeğin Pençesi)
En İyi Özgün Senaryo
Belfast - Kenneth Branagh
Don’t Look Up - Adam McKay, David Sirota
King Richard (Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar) - Zach Baylin
Licorice Pizza - Paul Thomas Anderson
The Worst Person in the World (Dünyanın En Kötü İnsanı) - Joachim Trier
En İyi Uyarlama Senaryo
CODA - Sian Heder
Drive My Car - Ryûsuke Hamaguchi, Takamasa Oe
Dune (Dune: Çöl Gezegeni) - Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth
The Lost Daughter (Karanlık Kız) - Maggie Gyllenhaal
The Power of the Dog (Karanlık Kız) - Jane Campion
En İyi Görüntü Yönetimi
Dune (Dune: Çöl Gezegeni) - Greig Fraser
Nightmare Alley (Kabus Sokağı) - Dan Laustsen
The Power of the Dog (Köpeğin Pençesi) - Ari Wegner
The Tragedy of Macbeth - Bruno Delbonnel
West Side Story (Batı Yakası'nın Hikayesi) - Janusz Kaminski
En İyi Kurgu
Don’t Look Up - Hank Corwin
Dune (Dune: Çöl Gezegeni) - Joe Walker
King Richard (Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar) - Pamela Martin
The Power of the Dog (Köpeğin Pençesi) - Peter Sciberras
tick tick…BOOM! - Myron Kerstein, Andrew Weisblum
En İyi Prodüksiyon Tasarımı
Dune (Dune: Çöl Gezegeni)
Nightmare Alley (Kabus Sokağı)
The Power of the Dog (Köpeğin Pençesi)
The Tragedy of Macbeth
West Side Story (Batı Yakası'nın Hikayesi)
En İyi Kostüm Tasarımı
Cruella - Jenny Beavan
Cyrano - Massimo Cantini Parrini, Jacqueline Durran
Dune (Dune: Çöl Gezegeni) - Jacqueline West
Nightmare Alley (Kabus Sokağı) - Luis Siqueira
West Side Story (Batı Yakası'nın Hikayesi) - Paul Tazewell
En İyi Saç ve Makyaj
Coming 2 America (Amerikan Rüyası 2)
Cruella
Dune (Dune: Çöl Gezegeni)
The Eyes of Tammy Faye
House of Gucci (Gucci Ailesi)
En İyi Özgün Müzik
Don’t Look Up - Nicholas Britell
Dune (Dune: Çöl Gezegeni) - Hans Zimmer
Encanto (Enkanto: Sihirli Dünya) - Germaine Franco
Parallel Mothers (Paralel Anneler) - Alberto Iglesias
The Power of the Dog (Köpeğin Pençesi) - Jonny Greenwood
En İyi Özgün Şarkı
“Be Alive” - King Richard (Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar)
“Dos Oruguitas” - Encanto (Enkanto: Sihirli Dünya)
“Down to Joy” - Belfast
“No Time to Die” - No Time to Die (Ölmek İçin Zaman Yok)
“Somehow You Do” - Four Good Days
En İyi Ses
Belfast
Dune (Dune: Çöl Gezegeni)
No Time to Die (Ölmek İçin Zaman Yok)
The Power of the Dog (Köpeğin Pençesi)
West Side Story (Batı Yakası'nın Hikayesi)
En İyi Görsel Efekt
Dune (Dune: Çöl Gezegeni)
Free Guy (Gerçek Kahraman)
No Time to Die (Ölmek İçin Zaman Yok)
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (Shang-Chi ve on Halka Efsanesi)
Spider-Man: No Way Home (Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok)
En İyi Uluslararası Film
Drive My Car - Japonya
Flee (Kaçış) - Danimarka
The Hand of God (Tanrı'nın Eli) - İtalya
Lunana: A Yak in the Classroom - Butan
The Worst Person in the World (Dünyanın En Kötü İnsanı) - Norveç
En İyi Animasyon
Encanto (Enkanto: Sihirli Dünya)
Flee (Kaçış)
Luca (Luka)
The Mitchells vs. the Machines (Ailem Robotlara Karşı)
Raya and the Last Dragon (Raya ve Son Ejderha)
En İyi Belgesel
Ascension
Attica
Flee (Kaçış)
Summer of Soul
Writing with Fire
En İyi Kısa Film
Ala Kachuu - Take and Run
The Dress
The Long Goodbye
On My Mind
Please Hold
En İyi Kısa Animasyon
Affairs of the Art
Bestia
Boxballet
Robin Robin
The Windshield Wiper
En İyi Kısa Belgesel
Audible (Audible: Engel Tanımayan Başarı)
Lead Me Home (Beni Evime Götür)
The Queen of Basketball
Three Songs for Benazir
When We Were Bullies